Wybór dobrego systemu, chroniącego nasz dobytek musi iść w parze z doborem dobrej firmy, która go wykona. Niestety najlepszy system wykonany przez słabego instalatora nie będzie dobrym zabezpieczeniem. Poniżej opiszę etapy weryfikacji dzięki którym unikniemy rozczarowań i spraw sądowych.

  • Spotkanie z potencjalnym wykonawcą – zwróć uwagę na punktualność i łatwość kontaktu. Ktoś kto ma problem z tymi podstawowymi sprawami nie będzie nadawał się nawet do posprzątania twojego ogrodu. Kolejna sprawa to czym przyjechał potencjalny wykonawca. Jeśli prywatnym autem to są duże szanse, że na montażu zabraknie mu drabiny a w najgorszym przypadku śrubokręta i wiertarki. Nie wspomnę o odkurzaczu, miotle czy szufelce. Ważnym elementem jest ubiór. Jeśli firma ( nawet mała ) przywiązuje wagę do stroju firmowego to są spore szanse, że przywiązuje też wagę do ważniejszych spraw takich jak dobry kontakt, uczciwość, terminowość itp.
  • Sprawdzenie firmy w internecie – w dzisiejszych czasach łatwo sprawdzić czy firma jest uczciwa i dobra w tym co robi. O ile strona internetowa nie musi być odzwierciedleniem stanu firmy to już firmowy Facebook, dający możliwość komentowania, daje częściowy obraz firmy.
  •  Umowa – poproś o wzór umowy. Umowa nie musi mieć 10 stron chodzi o zapis kwoty, zakresu prac oraz terminu zapłaty. Na tej podstawie będziesz mógł dochodzić swoich praw w sądzie
  •  Sprawdź czy firma posiada aktualną polisę ubezpieczeniową OC. Jest to ważny element jeśli firma w trakcie wykonywania zlecenia uszkodzi Ci np. rurę z wodą, telewizor, samochód itp.
  • BRAK ZALICZEK – jeśli ktoś jeszcze nie zaczął pracy a chce zaliczkę to zły znak. Każda firma powinna dysponować kapitałem do wykonania zlecenia. Wyjątkiem są długoterminowe zlecenia gdzie można rozliczać się za wykonany etap jednak dawanie pieniędzy za niewykonaną pracę jest dużym błędem.
  • Nie kupuj sprzętu sam – oczywiście znajdziesz taniej sprzęt na allegro. Nie jest tajemnicą, że każda firma ma odpowiedni rabat u producenta. Jednak to instalator daje gwarancję na zasadzie demontażu, wysyłki i ponownym montażu. Pieniądze z rabatów są na pokrycie ewentualnych napraw gwarancyjnych. Dlatego jeśli kupisz sprzęt we własnym zakresie nie zdziw się, że cena montażu będzie po pierwsze wyższa a po drugie będziesz płacił za ewentualny demontaż i montaż. W sytuacji kiedy kupisz sprzęt u sprzedawcy a zamontuje ci go ktoś inny nigdy nie znajdziesz winnego w razie wadliwego funkcjonowania systemu.

Stosując się do powyższych wskazówek na pewno zminimalizujesz prawdopodobieństwo trafienia na oszustów, których niestety nie brakuje. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że firmy który wytypujecie wg. moich wskazówek nie będą najtańsze jednak czym jest tanio jeśli musimy po pewnym czasie zapłacić drugi raz.